Meškal vám let? Možno máte nárok na štedré finančné odškodnenie!

Možno ste už zažili situáciu, ktorá môže cestujúcich prekvapiť kedykoľvek a výrazne narušiť ich plány či nechať ich čakať niekoľko hodín na letisku. Vravíme o niekoľkohodinovom meškaní letu, ktoré na základe spomenutých dôvodov nie je práve príjemným zážitkom a cestujúci majú v takomto prípade nárok na kompenzáciu.

nástup do letadla

Najmä pokiaľ vravíme o vyše 3-hodinovom meškaní a dôvodom nie sú mimoriadne okolnosti, cestujúci má nárok požadovať finančné odškodnenie v hodnote minimálne 250 eur.Kompenzačná čiastka však môže byť aj vyššia a dosahovať sumu 600 eur, čo ale záleží od dĺžky plánovaného letu a doby meškania. Výnimkou je meškanie spôsobené „mimoriadnymi okolnosťami“, pod ktorými si predstavíme napr. zlé počasie či štrajk zamestnancov. V takejto situácii majú cestujúci nárok na občerstvenie a bezplatný telefonát (alebo e-mail) s tým, že musí ísť o minimálne 2-hodinové meškanie.

vyhlášení k odletu

Za mimoriadnu okolnosť sa však nepožadujú technické príčiny a v takomto prípade vravíme o vyššie uvedenom peňažnom odškodnení, ktorého nárokovanie si samozrejme žiada isté postupy spolu s potrebnou dokumentáciou a znalosťou svojho práva. Pokiaľ tak chcete z danej situácie vyťažiť maximum a nenechať sa odbiť minimálnou kompenzáciou, môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám s týmito krokmi pomôžu do posledného detailu.
Vybavenie odškodného na vlastnú päsť?

Možno už aj vopred tušíte, že pokiaľ sa rozhodnete požadovať finančnú kompenzáciu ihneď a na vlastnú päsť, aerolinky sa môžu brániť a usmerniť vás do podoby, v ktorej vám poskytnú minimum, respektíve nižšie odškodné, než na aké máte v skutočnosti nárok (a to je ten lepší prípad). Predsa vieme, že v dnešnej dobe vám peniaze do ruky nikto len tak sám od seba nedá. Pre kompletný efekt je tak dôležité disponovať dôkazmi ako letenka s dátumom, palubovka či fotka tabuľl s príchodmi, kde je zobrazené aktuálne meškanie, apod. Takisto sa doporučuje osloviť odborníkov, ktorí sa danou témou špecializujú a potrebnou dokumentáciou (spolu s právnickou radou) disponujú.

3.5/5 - (2 votes)