Malý sprievodca cestovania v Istanbule

Istanbul síce nie je hlavným mestom Turecka. Pýši sa iným prvenstvom, a to svojou veľkosťou. Ide totiž o najväčšie mesto v tejto krajine. Ak sa teda vydáte na dovolenku práve sem, určite sa vám zíde zopár dobrých rád, ako sa v tomto obrovskom veľkomeste pohybovať.

Električka v centre Istanbulu.jpg

Cestovanie v Istanbule

Turecký Istanbul môžeme pokojne označiť za mestskú divočinu. Pri poslednom rátaní občanov, tu žilo viac ako pätnásť miliónov obyvateľov, čo je približne trikrát viac ako na celom Slovensku. Ak sa teda v tomto meste ocitnete, musíte byť veľmi opatrní. Inak sa vám môže veľmi ľahko stať, že skončíte na mieste, na ktorom ste vôbec nechceli. Pri presúvaní sa po meste máte na výber viacero možností.

  1. Po vlastných nohách
  2. Autobusom
  3. Taxíkom
  4. Zdieľaným taxíkom
  5. Metrom
  6. Autom
  7. Loďou
  8. Električkou

Pokiaľ si vyberiete autobus, je dobré, ak si zaobstaráte lístok Akbil. Ten totiž platí v oboch typoch autobusov, teda vo verejných aj súkromných ( spoznáte ich podľa modrozelenej farby., verejné autobusy majú rôzne – iné farby ). Pripravte sa na to, že ak budete chcieť za lístok zaplatiť v hotovosti, túto možnosť máte len pri súkromných prepravcoch. Naopak, cestovné lístky kúpené v stánku, využijete len v mestských autobusoch.

Pri taxíkoch máte na výber taktiež dve možnosti. Prvou z nich sú spoločné taxíky, tunajšími nazývanú aj „dolmuši“. Ide o akúsi náhradu autobusu. Na rozdiel od nich, však stoja na viacerých zastávkach. Naraz prevážajú až osem cestujúcich.
Klasický taxík funguje podobne ako u nás. Čo sa týka ceny, tak je primeraná na miestne pomery. Prepravu taxíkom, môžeme pokojne označiť za tú najbezpečnejšiu, najrýchlejšiu a najistejšiu.

Žltý taxík v centre mesta.jpg

Električkaa metro sa taktiež nelíšia od iných miest na svete. Cesta loďou je skôr zážitkom ako regulérnym dopravným prostriedkom. Pri premiestňovaní „ po vlastných“ si dajte pozor na okolitý dav a pokiaľ by ste v Istanbule požičali auto, tak vám držíme palce.

4/5 - (2 votes)