Mačky milujú škriabanie. Lepšie povedané, ony ho nemilujú, ale potrebujú. V prípade mačiek nejde o brúsenie pazúrov, aj keď si to mnohí myslia, ale o značkovanie svojho priestoru. Dalo by sa povedať, že mačky majú škriabane vpísané v génoch. Všetko by bolo v úplnom poriadku, ak by túto činnosť, tak rady nevykonávali na našom nábytku. Priznám sa, že po istej dobe, som tento problém prestal vnímať. Proste som sa zmieril s tým, že mám doma všetko doškriabané. Keď som začalo ma to trochu si ale kúpil nový gauč, trochu ma to začínalo trápiť. Je to podobné aj u vás? Nie je až tak nereálne, aby ste od toho mačku odradili.
 mačka škriabe posteľ.jpg

Zabudnite na spreje

 
V obchodoch so zvieracími potrebami, natrafíte aj na spreje, ktoré sa striekajú na nábytok. Mali by mačky odpudzovať, a preto na daných miestach nebudú testovať svoje pazúry. Vyskúšal som ich aj ja, no nezafungovali. Jediný tvor, na ktorého mali efekt, som bol ja. Fakt nepríjemne páchli, no mačky si to nejako nevšimli.
 

Budete potrebovať škrabadlá

 
Najúčinnejšou ochranou vášho nábytku je, že svojim mačkám poskytnete atraktívnejšie miesta na testovanie ich pazúrov a na značkovanie. Neraz budete musieť vyskúšať viacero typov škrabadiel, kým nájdete povrch, ktorý bude vyhovovať vašej mačke. Taktiež vyskúšajte rôzne miesta. Ideálne sú tie, kde mačky škrabali aj pred tým. Kľúčovými miestami sú napríklad dvere, posteľ alebo kreslo, či gauč kde zvyknete sedávať. Už som to povedal. Mačky si škrabaním značkujú svoj priestor, a práve tieto miesta, sú pre nich veľmi strategické.
 kožená sedačka v izbe.jpg

Zakazujte do nemoty

 
Mačku nevychováte ako psa, no nejaká výchova je možná. V rámci škrabania, sa snažte toto chovanie zakazovať vždy, keď sa k nemu mačka uchýli. Nikdy nepoužívajte fyzické tresty. Lepší je výrazný krk alebo rozstrekovač s vodou. Pripravte sa na to, že budete musieť byť veľmi trpezliví a dôkladný. Mačke škrabanie zakážte vždy, keď to bude robiť.